Chcete se inspirovat, která místa našeho krásného kraje navštívit? Proto jsme pro Vás připravili tuto stránku, kde najdete tipy na výlety včetně fotografií, videí i map. Tato stránka je plná odkazů. Kliknutím na obrázek najdete další fota, videa a informace. Kliknutím na ČERVENÉ názvy destinací si otevřete mapu včetně navrhované trasy výletu.


Pravčická brána

Národní přírodní památka PRAVČICKÁ BRÁNA je skalní brána vzniklá v kvádrových pískovcích křídového stáří. Nachází se na území Národního parku České Švýcarsko, asi 3 km severovýchodně od obce Hřensko v okrese Děčín. S rozpětím 26,5 metrů a výškou 16 metrů se jedná o největší pískovcovou skalní bránu v Evropě. Je jedním z nejnavštěvovanějších míst a zároveň symbolem Národního parku České Švýcarsko, pod jehož správu patří. Chráněné území zahrnuje nejen samotnou pískovcovou bránu, ale i okolní skalní masivy a z části zastavěnou plochu (zámeček Sokolí hnízko)..... zdroj: Wikipedie


Dolský mlýn

Na březích potoků a řek stávaly stovky vodních mlýnů. Většinu z nich odnesl čas. Jeden z těch, které dodnes odolávají, je Dolský mlýn na říčce Kamenici, na průsečíku tras z Jetřichovic, Růžové a Vysoké Lípy, v samém srdci Národního parku České Švýcarsko. ........

V roce 1952 objevili půvab Dolského mlýna filmaři - právě k tomuto mlýnu prchají princezna Krasomila s králem Miroslavem v pohádce Pyšná princezna. Škoda jen, že filmaři tenkrát nechali odstřelit hotýlek stojící naproti mlýnu, protože jim nezapadal do záběru. ......

V roce 2008 se u Dolského mlýna objevili filmaři hned dvakrát - točili tu pohádky Ztracený princ a Peklo s princeznou - tenkrát romantickou scenérii mlýna i jeho okolí ocenil i "oscarový" režisér Miloš Forman, který si v pohádce Peklo s princeznou dokonce zahrál jednoho z čertů.

Nadšenci zachraňují Dolský mlýn už deset let

Národní park České Švýcarsko se před více než deseti lety rozhodl, že chátrající mlýn opraví. Přivolaný statik ovšem pronesl nelítostný ortel - mlýn je v tak havarijním stavu, že nepřežije zimu. S tím se ale Natálie Belisová nechtěla smířit a po odborné konzultaci se pustila do díla. Naštěstí se takových nadšenců našlo víc.


Českokamenicko

V této virtuální prohlídce Vás bude k výletu lákat například: /kliknutím na ČERVENÝ název otevřete mapu lokality/

Fredevald - pustý zámekStřední vrch a Louky nad Filipovem, Bratrské oltáře, Pastevní Vrch, Falkenštejn, Dolský mlýn, Šaunštejn, Belvedér, vyhlídka Jehla, Národní přírodní památka Zlatý vrch, Mariina vyhlídka v Jetřichovicích, Křížový vrch, Pravčická brána a další krásy.



Děčínský Sněžník

Jen pár kilometrů od Děčína v panenské krajině Labských pískovců se nachází nejvyšší stolová hora u nás - Děčínský Sněžník /nadmořská výška 723m/ a na jejím vrcholu stejnojmená 33 m vysoká kamenná rozhledna z roku 1864, jedna z nejstarších na území ČR...

Po vystoupání 153 schodů na 33 metrů vysokou kamennou rozhlednu se vám naskytne jeden z nejkrásnějších výhledů v Čechách. Spatřit lze odsud Labské pískovce, Českosaské Švýcarsko, Tiské stěny, České středohoří s Milešovkou, Lužické hory, hřebeny Krušných hor či údolí Labe s četnými stolovými horami v Německu. Za perfektní viditelnosti lze dohlédnout přes Ještěd dokonce až k Jizerským horám. 


Bastei

České a Saské Švýcarsko jsou typické svými pozůstatky skalních hradů. Na území Bastei naleznete hrad Neurathen. Z Bastei se podíváte do údolí řeky Labe, na kamenný most Basteibrücke, hrad Neurathen a celé skalní město. Kamenný most Basteibrücke má sedm oblouků a překlenuje hlubokou propast Mardertelle (Kuní jámu).

Vytvořte si webové stránky zdarma!